25 anys d'intervenció en Gaudí.
BalanÁ per al futur

XXV Curs sobre la Intervenció en el Patrimoni Arquitectònic
Col·legi d'Arquitectes de Catalunya

12.12.2002 - 15.12.2002


Dia 12, dijous

Matí: Visites facultatives
16:00 Inauguració del curs
16:15 Presentació del director del curs
16:30 Diàleg al voltant d'una experiència: 25 ANYS DE CURSET
Xavier Güell Guix, arquitecte
Antoni González Moreno-Navarro, arquitecte
Antoni Navarro Cossío, arquitecte
17:00 Conferència inaugural
Javier Rivera Blanco, historiador, Universidad de Valladolid
17:30 La Sagrada Família
Presentació de documentació
17:45 Les Escoles provisionals (1909). Trasllat i reproducció: 2002
Mariona Bonet Agustí, arquitecta
Carles Agell Magriñà, arquitecte
18:30 El Temple. (1883-1926). (Continuació 1952- )
El present: el disseny dels elements estructurals i dels tancaments
El futur: les sagristies, els cimboris, la façana de la Glòria
Jordi Bonet Armengol, arquitecte
Carles Buxadé Ribot, arquitecte, U.P.C.
Jordi Coll, arquitecte
Jordi Faulí Oller, arquitecte
Josep Gómez Serrano, arquitecte, U.P.C.
Joan Margarit Consarnau, arquitecte, U.P.C.
20:00 Debat
Carlos Flores, arquitecte, Madrid
Antoni González Moreno-Navarro, arquitecte, Barcelona
Javier Rivera Blanco, historiador, Universidad de Valladolid
Paolo Marconi, arquitecte, Universitat de Roma
21:15 Visita i sopar al Temple de la Sagrada Família


Dia 13, divendres

10:00 Presentació de documentació
10:15 Cooperativa L'Obrera Mataronense. (1883). Projecte de restauració: 2002
Manel Brullet Tenas, arquitecte, U.P.C.
10:45 Casa Vicens (1883-1888). Restauració: 1992-2002
Ignasi Herrero Jover, arquitecte
11:45 Col·legi de les Teresianes (1889)
Jos Tomlow, arquitecte
12:00 El Capricho (1883-1885). Restauració: 1988-1989
Luis Castillo Arenal, arquitecte, Torrelavega (Cantabria)
12:30 Finca Güell (1884-1887). Restauració: 1967-1977
Joan Bassegoda Nonell, arquitecte, Conservador Reial Càtedra Gaudí
13:00 Restauració d'elements de forja
Luis Gueilburt, escultor
13:15 Debat
Federico Correa Ruiz, arquitecte, Barcelona
Carlos Flores, arquitecte, Madrid
Daniel Giralt-Miracle, crític d'art, Barcelona
16:00 Presentació de documentació
16:15 El Palau Güell (1886-1888). Restauració: 1986-2002
Antoni González Moreno-Navarro, arquitecte, SPAL
José Luis González Moreno-Navarro, arquitecte, U.P.C.
Joan Casadevall Serra, arquitecte
18:15 Palau d'Astorga (1889-1893)
Javier Rivera Blanco, historiador, Universidad de Valladolid
18:30 Casa Fernanadez y Andrés o Casa de los Botines (1892-1893). Restauració: 1994-1996
Mariano Díez Sáenz de Miera, arquitecte
Félix Compadre, arquitecte
Albert Casals Balagué, arquitecte, U.P.C.
Francisco Azconegui, artesà
20:00 Debat
Oriol Bohigas Guardiola, arquitecte, Barcelona
Julián Esteban Chapapría, arquitecte, València
Jan Molema, arquitecte, Universitat de Delft (Països Baixos)


Dia 14, dissabte

09:30 Presentació de documentació
09:45 Casa Calvet (1898-1900)
Carles Fochs, arquitecte
10,00 Casa Batlló (1904-1906). Restauració: 1973-1992
Josep Maria Botey Gómez, arquitecte
Joan Bassegoda Nonell, arquitecte, Conservador Reial Càtedra Gaudí
11:30 Torre Bellesguard (1900-1903)
Jan Molema, arquitecte, Universitat de Delft (Països Baixos)
11:45 Mur de Bellesguard (1900). Projecte de restauració 2002
Tanca Finca Miralles (1902). Restauració 1998-1999
Robert Brufau Niubó, arquitecte, U.P.C.
12:15 Casa Milà (1905-1910). Restauració 1986-1996
Raquel Lacuesta Contreras, historiadora
Francisco Javier Asarta Ferraz, arquitecte
Robert Brufau Niubó, arquitecte, U.P.C.
13:15 Debat
Carlos Flores, arquitecte
Fernando Marzá Pérez, arquitecte
Giulio Pane, arquitecte, Universitat de Nàpols
16:00 Presentació de documentació
16:15 El Park Güell (1901-1914). Restauració: 1987-1999
Maria Lluïsa Aguado, arquitecta
José A. Martínez Lapeña, arquitecte
Fructuós Mañá Reixach, arquitecte, U.P.C.
Anna Ribas Seix, arquitecte
Carme Hosta Calderer, arquitecta tècnica
Robert Brufau Niubó, arquitecte, U.P.C.
18:15 Església de la Colònia Güell (1898-1914). Restauració: 1998-2002
Antoni González Moreno-Navarro, arquitecte, SPAL
José Luis González Moreno-Navarro, arquitecte, U.P.C.
Anna Cusó, restauradora
Màrius Vendrell, petròleg, Universitat de Barcelona
19:30 Debat
Xavier Güell Guix, arquitecte
Josep Martorell Codina, arquitecte
Jos Tomlow, arquitecte
20:15 Debat final. Conclusions
Oriol Bohigas Guardiola, arquitecte
Daniel Giralt-Miracle, crític d'art
Antoni González Moreno-Navarro, arquitecte
Paolo Marconi, arquitecte
Giulio Pane, arquitecte
Javier Rivera Blanco, historiador
Modera: José Luis González Moreno-Navarro, arquitecte


Dia 15, diumenge

09:30 Sortida d'autocars del COAC
10:00-11:30 Grup A. Visita Park Güell
10:15-12:00 Grup B. Visita Església de la Colònia Güell
12:00-13:45 Grup A. Visita Església de la Colònia Güell
12:30-14:00 Grup B. Visita Park Güell

 

INFORMACIÓ:
Escola Sert
Carrer dels Arcs, 1-3
08002 Barcelona
Neus Vime
Tel. 93 306 78 28
Fax 93 412 39 64
E-mail agrupacions@coac.net

 

 

 
     


Versió html